W Polsce cierpi na około trzy miliony ludzi na cukrzycę typu 2. Jest to choroba metaboliczna, w przypadku której ważne jest, aby została rozpoznana i leczona na wczesnym etapie. W tym artykule podsumowaliśmy kilka metod leczenia, z których możesz skorzystać, jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2.
Cukrzyca typu 2 to choroba, o której wiadomo, że wpływa na sposób, w jaki organizm wykorzystuje glukozę (cukier). Wywołuje ona również inne problemy związane ze sposobem, w jaki organizm przechowuje i przetwarza inne formy energii, w tym tłuszcz.
Wszystkie komórki w organizmie potrzebują cukru do normalnego funkcjonowania. Cukier dostaje się do komórek za pomocą hormonu zwanego insuliną. Nadwaga, zwłaszcza dodatkowy tłuszcz w wątrobie i brzuchu, zwiększa zapotrzebowanie organizmu na insulinę, nawet jeśli twoja waga jest prawidłowa. Prowadzi to do wysokiego poziomu cukru (glukozy) we krwi, który nieleczony może powodować problemy.
Osoby z cukrzycą typu 2 wymagają regularnego monitorowania i ciągłego leczenia w celu utrzymania prawidłowego lub zbliżonego do prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Leczenie obejmuje zmiany stylu życia (w tym zmiany diety i ćwiczenia w celu utraty wagi), środki samoopieki, a czasami leki, które mogą zminimalizować ryzyko cukrzycy.
(Źródło: Medonet.pl)
Głównym celem leczenia cukrzycy typu 2 jest utrzymanie poziomu glukozy we krwi w pożądanym zakresie oraz leczenie innych schorzeń związanych z cukrzycą (np. wysokiego ciśnienia krwi). Bardzo ważne jest również rzucenie palenia. Środki te zmniejszają ryzyko wystąpienia u ciebie powikłań.
Losowe badanie poziomu glukozy we krwi opiera się na krwi pobranej w dowolnym momencie w ciągu dnia, niezależnie od tego, kiedy ostatnio jadłeś/-aś. Badanie poziomu glukozy we krwi na czczo polega na pobraniu krwi po tym, jak nie jadłeś/-aś ani nie piłeś/-aś przez 8 do 12 godzin (zwykle przez noc). Lekarz może pomóc w ustaleniu docelowego poziomu glukozy we krwi i pokazać, jak dokładnie sprawdzać poziom glukozy.
Najczęstszym, poważnym i długotrwałym powikłaniem cukrzycy typu 2 jest choroba sercowo-naczyniowa, która może prowadzić do takich problemów jak zawał serca, udar mózgu, a nawet śmierć. Osoby z cukrzycą typu 2 są średnio dwukrotnie bardziej narażone na choroby układu krążenia niż osoby bez cukrzycy. Można jednak znacznie obniżyć ryzyko chorób układu krążenia poprzez:
Niektóre badania wykazały, że obniżenie poziomu A1C za pomocą pewnych leków może również zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Istnieje wiele leków, które są odpowiednie do leczenia cukrzycy typu 2. Oprócz zastrzyków, cukrzycę typu 2 można leczyć na przykład za pomocą różnych tabletek. Wybraliśmy dla ciebie kilka leków, które mogą pomóc w lepszej kontroli poziomu cukru we krwi:
Cały czas zatwierdzane są nowe tabletki, które można stosować w leczeniu cukrzycy typu 2. Jednak te wyżej wymienione leki są zwykle stosowane. Ważne jest również, aby wiedzieć, że wszystkie leki, które są odpowiednie do leczenia cukrzycy typu 2, również wymagają recepty.
Wiele osób z cukrzycą typu 2 nie ma początkowo żadnych objawów, a choroba może pozostać nierozpoznana przez lata. Jeśli wystąpią objawy, mogą one być następujące:
Z czasem cukrzyca może prowadzić do powikłań, które z kolei mogą powodować inne objawy.
Dokładna przyczyna cukrzycy typu 2 nie jest znana. Czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 obejmują jednak:
(Źródło: Mp.pl)
Niektóre grupy osób mają wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, w tym:
Jeśli cierpisz na cukrzycę, ważne jest, aby unikać pakowanych, przetworzonych przekąsek, takich jak herbatniki, chipsy, ciastka, batoniki zbożowe i tym podobne, a zamiast tego spożywać świeże, pełnowartościowe pokarmy, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste o wysokiej zawartości błonnika. Pokarmy bogate w błonnik mogą pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi i zapewnić uczucie sytości, co może sprzyjać utracie wagi i poprawić wrażliwość na insulinę.
Monitorowanie spożycia kalorii może być pomocne w przypadku nadwagi, ale wszystkie osoby z cukrzycą typu 2 powinny monitorować ilość spożywanych węglowodanów. Może to być trudne, ponieważ węglowodany znajdują się w wielu powszechnie spożywanych produktach, ale istnieją zarówno dobre, jak i złe źródła węglowodanów. Na przykład owoce i warzywa są dobrym źródłem węglowodanów, podczas gdy precle i ciastka złym.
W leczeniu cukrzycy równie ważne jak to, co się je, jest to, kiedy się je. Regularne posiłki mogą pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi.
Diagnoza cukrzycy nie oznacza, że nie można jeść produktów, które się uwielbia. Dieta cukrzycowa to w zasadzie zdrowa dieta dla każdego! Możesz współpracować z dietetykiem w celu stworzenia spersonalizowanego planu posiłków i pamiętać o monitorowaniu poziomu cukru we krwi podczas dodawania nowych produktów do diety.
Chociaż nie istnieje „dieta cukrzycowa”, wybory żywieniowe mogą odgrywać ważną rolę w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.
Odchud - Elastyczna usługa
Gestational Diabetes: Cdc.gov
Leczenie cukrzycy typu 2 – farmakoterapeutyczna rewolucja dokonana: Diabetologia.mp.pl
Cukrzyca typu 2: Mp.pl
Cukrzyca typu 2 – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania i profilaktyka [WYJAŚNIAMY]: Medonet.pl
Jakie są cele leczenia pacjenta z cukrzycą typu 2 i jak je osiągnąć?: Diabetyk.org.pl
Edukacja diabetologiczna kluczowa dla osiągnięcia celów terapeutycznych w leczeniu cukrzycy: Pulsmedycyny.pl
Zabronione jest przeglądanie treści na stronie przez lekarzy w celu leczenia i porady. W żadnym wypadku treści medyczne nie mogą być wykorzystywane do samodzielnego stawiania diagnozy lub leczenia.
Profesjonalny
Umiejętnie
Nieskomplikowany
Otwartość